12038GE-12N-YA-F0
DigiKey Part Number
P122266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12038GE-12N-YA-F0
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Round - 120mm Dia Ball 45.0 CFM (1.26m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
38.0dB
Series
Power (Watts)
2.88 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-40 ~ 104°F (-40 ~ 40°C)
Size / Dimension
Round - 120mm Dia
Current Rating (Amps)
0.240A
Width
38.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
45.0 CFM (1.26m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.310 in H2O (77.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ -20°C