15050VE-48R-GT-00
DigiKey Part Number
12-15050VE-48R-GT-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15050VE-48R-GT-00
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H Ball 346.1 CFM (9.69m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
68.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
43.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
0.900A
Air Flow
346.1 CFM (9.69m³/min)
Voltage Range
38 ~ 52.8VDC
Static Pressure
1.250 in H2O (312.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C