F225A5-092-D0520
DigiKey Part Number
P15552-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F225A5-092-D0520
Description
FAN IMP MTRZD 225X99MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 225mm Dia Ball 611.0 CFM (17.11m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F225A5-092-D0520 Models
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
74.0dB(A)
Series
Power (Watts)
93.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Weight
4.6 lbs (2.1 kg)
Width
99.00mm
Current Rating (Amps)
3.85A
Air Flow
611.0 CFM (17.11m³/min)
Voltage Range
18 ~ 30VDC
Static Pressure
2.305 in H2O (574.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C