MCF54450VM240
DigiKey Part Number
MCF54450VM240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF54450VM240
Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V4 MCF5445x Microcontroller IC 32-Bit 240MHz ROMless 256-MAPBGA (17x17)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCF54450VM240 Models
Category
Number of I/O
132
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 3.6V
Part Status
Active
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Processor
Coldfire V4
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
32-Bit
Supplier Device Package
256-MAPBGA (17x17)
Speed
240MHz