MCIMX6D5EYM10AC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MCIMX6D5EYM10AC-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCIMX6D5EYM10AC |
Description | IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCPBGA |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6D 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-FCPBGA (21x21) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Ethernet 10/100/1000Mbps (1) |
Manufacturer NXP USA Inc. | SATA SATA 3Gbps (1) |
Series | USB USB 2.0 + PHY (4) |
Packaging Tray | Voltage - I/O 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V |
Part Status Not For New Designs | Operating Temperature -20°C ~ 105°C (TJ) |
Number of Cores/Bus Width 2 Core, 32-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 1.0GHz | Package / Case 624-LFBGA, FCBGA |