MKL36Z256VLL4R
DigiKey Part Number
568-15141-2-ND - Tape & Reel (TR)
568-15141-1-ND - Cut Tape (CT)
568-15141-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKL36Z256VLL4R
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MKL36Z256VLL4R Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D - 16bit; D/A - 12bit
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
48MHz