MPC5553MZQ132
DigiKey Part Number
MPC5553MZQ132-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPC5553MZQ132
Description
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 324PBGA
Customer Reference
Detailed Description
e200z6 MPC55xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 132MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 324-PBGA (23x23)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPC5553MZQ132 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.35V ~ 1.65V
Part Status
Last Time Buy
Data Converters
A/D 40x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
e200z6
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
132MHz