EVRT170ENR47KE
DigiKey Part Number
EVRT170ENR47KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVRT170ENR47KE
Description
RES CHAS MNT 0.47 OHM 10% 200W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 mOhms ±10% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
470 mOhms
Size / Dimension
1.004" Dia x 6.693" L (25.50mm x 170.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
200W