KABR1000 1K J
DigiKey Part Number
273-KABR10001KJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KABR1000 1K J
Description
METAL CLAD BRAKING RESISTOR 1000
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±5% 1000W Bleeder, Capacitor Specialized Resistor Wirewound ±200ppm/°C Screw Mount
Category
Resistance
1 kOhms
Manufacturer
Ohmite
Tolerance
±5%
Series
Power (Watts)
1000W
Packaging
Box
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 250°C