TA2K0PH10R0KE
DigiKey Part Number
TA2K0PH10R0KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TA2K0PH10R0KE
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 10% 2000W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±10% 2000W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Epoxy Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
3.000" L x 3.000" W (76.20mm x 76.20mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.548" (39.31mm)
Power (Watts)
2000W