SM-42HB34F08AB
DigiKey Part Number
1188-SM-42HB34F08AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42HB34F08AB
Description
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 1.33 A 12VDC
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
31.15 / 220
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Packaging
Bulk
NEMA Frame Size
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Type
Hybrid
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Coil Type
Bipolar
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Voltage - Rated
12VDC
Termination Style
Wire Leads with Connector
Current Rating (Amps)
1.33 A
Coil Resistance
2.2 Ohms