Image for E3AS-F1000IPD 5M is not available
E3AS-F1000IPD 5M
DigiKey Part Number
236-E3AS-F1000IPD5M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3AS-F1000IPD 5M
Description
PHOTOELECTRIC SENSOR; TIME-OF-FL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reflective Optical Sensor 1.969" ~ 39.370" (50mm ~ 1m) PNP
Category
Output Configuration
PNP
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Light Source
Infrared (940nm)
Series
Connection Method
Cable
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67, IP69K, IEC 60529
Part Status
Active
Cable Length
196.85" (5m)
Sensing Method
Reflective
Adjustment Type
Teaching Method
Sensing Distance
1.969" ~ 39.370" (50mm ~ 1m)
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Voltage - Supply
10V ~ 30V