G2R-1-SND-DC24(S)
DigiKey Part Number
Z2951-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R-1-SND-DC24(S)
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Diode, Lighted Indicator
Series
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
3.6 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
20 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, LR, UR, VDE
Switching Voltage
440VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4400VA, 1250W
Coil Resistance
1.1 kOhms
Coil Current
21.6 mA