G2RV-ST500-AP AC/DC48
DigiKey Part Number
236-G2RV-ST500-APAC/DC48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2RV-ST500-AP AC/DC48
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 48V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) DIN Rail
Category
Features
Socket Included
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Termination Style
Spring Terminal
Series
Must Operate Voltage
38.4 VAC/DC
Packaging
Box
Must Release Voltage
4.8 VAC/DC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
DIN Rail
Release Time
40 ms
Coil Voltage
48VAC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
50 mA
Approval Agency
CE, cULus, TUV
Switching Voltage
30VAC, 36VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Coil Current
6.4 mA
Coil Resistance
7.5 kOhms