G2RV-ST500-AP DC24
DigiKey Part Number
236-G2RV-ST500-APDC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2RV-ST500-AP DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) DIN Rail
Category
Features
Socket Included
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Termination Style
Spring Terminal
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
DIN Rail
Release Time
20 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy, Gold Alloy
Contact Rating (Current)
50 mA
Approval Agency
CE, cULus, TUV
Switching Voltage
30VAC, 36VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Coil Current
13.5 mA
Coil Resistance
1.778 kOhms