MJN2CK-DC24
DigiKey Part Number
Z12118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2CK-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
330 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
50 mA