MY2N AC220/240 (S)
DigiKey Part Number
Z3219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY2N AC220/240 (S)
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 240VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
192 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
72 VAC
Part Status
Obsolete
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 625W
Coil Resistance
18.79 kOhms
Coil Current
12.8 mA