MY4Z AC110/120 (S) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 248
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 134
In Stock: 176
In Stock: 214
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 120VAC Coil Socketable
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MY4Z AC110/120 (S)
DigiKey Part Number
Z2939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY4Z AC110/120 (S)
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MY4Z AC110/120 (S) Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
96 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 375W
Coil Resistance
4.43 kOhms
Coil Current
27.1 mA