G3VM-101AR1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 111
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-DIP (0.300", 7.62mm)
MOS FET Relays Introduction – Episode 1
MOS FET Module Applications - Episode 2
G3VM-101AR1
DigiKey Part Number
39-G3VM-101AR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-101AR1
Description
SSR RELAY SPST-NO 2A 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Input
1.64VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Series
Load Current
2 A
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
200 mOhms
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C