G3VM-101BR1
DigiKey Part Number
39-G3VM-101BR1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-101BR1
Description
SSR RELAY SPST-NO 3.5A 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 6-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G3VM-101BR1 Models
Category
Voltage - Input
1.64VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Series
Load Current
3.5 A
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
80 mOhms
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C