G7L-1A-T-J-CB-AC100/120
DigiKey Part Number
39-G7L-1A-T-J-CB-AC100/120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-1A-T-J-CB-AC100/120
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-1A-T-J-CB-AC100/120 Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
75 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
18 VAC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Alloy
Switching Voltage
250VAC - Max
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Load - Max Switching
7500VA
Relay Type
Coil Current
20.4 mA
Coil Resistance
5.26 kOhms