1N4004RLG
DigiKey Part Number
1N4004RLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N4004RLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4004RLG
Description
DIODE STANDARD 400V 1A AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N4004RLG Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A