BZX79C3V3
DigiKey Part Number
BZX79C3V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C3V3
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO35
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX79C3V3 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms