BZX84C27_D87Z is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 72,983
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 4,328
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Zener Diode 27 V 350 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C27_D87Z
DigiKey Part Number
BZX84C27_D87Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C27_D87Z
Description
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms