BZX84C43LT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 264
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 288
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1,933
Diodes Incorporated
In Stock: 6,950
Zener Diode 43 V 225 mW ±7% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
BZX84C43LT1
DigiKey Part Number
BZX84C43LT1OSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C43LT1
Description
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84C43LT1 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
150 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 30.1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Power - Max
225 mW