FCH067N65S3-F155
DigiKey Part Number
FCH067N65S3-F155OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCH067N65S3-F155
Description
MOSFET N-CH 650V 44A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 44A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCH067N65S3-F155 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 4.4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3090 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
67mOhm @ 22A, 10V