FGA20N120FTDTU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 21
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 327
Datasheet
IXYS
In Stock: 145
IGBT Trench Field Stop 1200 V 40 A 298 W Through Hole TO-3P
FGA20N120FTDTU
DigiKey Part Number
FGA20N120FTDTUFS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGA20N120FTDTU
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 40A TO-3P
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FGA20N120FTDTU Models
Category
Power - Max
298 W
Manufacturer
onsemi
Input Type
Standard
Packaging
Tube
Gate Charge
137 nC
Part Status
Obsolete
Reverse Recovery Time (trr)
447 ns
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
60 A
Supplier Device Package
TO-3P
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 20A