FGH40T100SMD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 26
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 107
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 1000 V 80 A 333 W Through Hole TO-247-3
FGH40T100SMD
DigiKey Part Number
FGH40T100SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH40T100SMD
Description
IGBT TRENCH FS 1000V 80A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
265 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
29ns/285ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
78 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1000 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
333 W