FJX3008RTF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 11,830
Datasheet
Similar
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 460
Datasheet
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) NPN - Pre-Biased 50 V 100 mA 250 MHz 200 mW Surface Mount SOT-323
FJX3008RTF
DigiKey Part Number
FJX3008RTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FJX3008RTF
Description
TRANS PREBIAS NPN 50V SOT323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FJX3008RTF Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
56 @ 5mA, 5V
Manufacturer
onsemi
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
300mV @ 500µA, 10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Part Status
Obsolete
Frequency - Transition
250 MHz
Transistor Type
NPN - Pre-Biased
Power - Max
200 mW
Current - Collector (Ic) (Max)
100 mA
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
50 V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Resistors Included
R1 and R2
Supplier Device Package
SOT-323
Resistor - Base (R1)
47 kOhms
Base Product Number
Resistor - Emitter Base (R2)
22 kOhms