MBR60L45CTG
DigiKey Part Number
MBR60L45CTGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR60L45CTG
Description
DIODE ARRAY SCHOT 45V 30A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 45 V 30A Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR60L45CTG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 30 A
Manufacturer
onsemi
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.2 mA @ 45 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3
Technology
Schottky
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A