MM5Z36VT1G
DigiKey Part Number
MM5Z36VT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MM5Z36VT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
MM5Z36VT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z36VT1G
Description
DIODE ZENER 36V 500MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 500 mW ±5.6% Surface Mount SOD-523
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 25.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5.6%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms