MMSZ10T3G
DigiKey Part Number
488-MMSZ10T3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-MMSZ10T3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-MMSZ10T3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ10T3G
Description
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
EDA/CAD Models
MMSZ10T3G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms