NRVTS8100PFST3G
DigiKey Part Number
488-NRVTS8100PFST3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NRVTS8100PFST3GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NRVTS8100PFST3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRVTS8100PFST3G
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO2773
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 8A Surface Mount TO-277-3
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
660pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
8A
Supplier Device Package
TO-277-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
820 mV @ 8 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)