NSS1C301CTWG
DigiKey Part Number
488-NSS1C301CTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NSS1C301CTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NSS1C301CTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS1C301CTWG
Description
TRANS NPN 100V 3A LFPAK4
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 100 V 3 A 120MHz 1 W Surface Mount LFPAK4 (5x6)
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 500mA, 2V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
1 W
Part Status
Active
Frequency - Transition
120MHz
Transistor Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
100 V
Package / Case
SOT-1023, 4-LFPAK
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
250mV @ 300mA, 3A