NSS40301MZ4T3G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 975
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 4,886
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Similar
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Bipolar (BJT) Transistor NPN 40 V 3 A 215MHz 2 W Surface Mount SOT-223 (TO-261)
NSS40301MZ4T3G
DigiKey Part Number
NSS40301MZ4T3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS40301MZ4T3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS40301MZ4T3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS40301MZ4T3G
Description
TRANS NPN 40V 3A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NSS40301MZ4T3G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
200 @ 1A, 1V
Mfr
Power - Max
2 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
215MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
200mV @ 300mA, 3A