NSV40300MZ4T1G
DigiKey Part Number
NSV40300MZ4T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSV40300MZ4T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSV40300MZ4T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSV40300MZ4T1G
Description
TRANS PNP 40V 3A SOT223
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 40 V 3 A 160MHz 2 W Surface Mount SOT-223 (TO-261)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NSV40300MZ4T1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
175 @ 1A, 1V
Mfr
Power - Max
2 W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
160MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
3 A
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-223 (TO-261)
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
400mV @ 300mA, 3A