RB521S30T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 33,217
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 40
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 458
Panjit International Inc.
In Stock: 1,706
Diode 30 V 200mA Surface Mount SOD-523
SC-76, SOD-523
RB521S30T1G
DigiKey Part Number
RB521S30T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB521S30T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
RB521S30T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB521S30T1G
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RB521S30T1G Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 10 V
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 200 mA