SBAS40LT1G
DigiKey Part Number
SBAS40LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SBAS40LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SBAS40LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBAS40LT1G
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBAS40LT1G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 25 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed