SBAV70LT1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 5,000
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 200mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SBAV70LT1G
DigiKey Part Number
SBAV70LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SBAV70LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SBAV70LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBAV70LT1G
Description
DIODE ARR GP 100V 200MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
44 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SBAV70LT1G Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
6 ns
Manufacturer
onsemi
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 70 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Standard
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-23-3 (TO-236)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 150 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed