SZMM3Z6V8T1G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 20
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 24,432
Central Semiconductor Corp
In Stock: 0
Similar
Central Semiconductor Corp
In Stock: 795
Diodes Incorporated
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 6.8 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-323
SC-76, SOD-323
SZMM3Z6V8T1G
DigiKey Part Number
SZMM3Z6V8T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZMM3Z6V8T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZMM3Z6V8T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMM3Z6V8T1G
Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOD323
Detailed Description
EDA/CAD Models
SZMM3Z6V8T1G Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V