UJ4C075033B7S
DigiKey Part Number
5556-UJ4C075033B7STR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-UJ4C075033B7SCT-ND - Cut Tape (CT)
5556-UJ4C075033B7SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ4C075033B7S
Description
750V/33MOHM, N-OFF SIC CASCODE,
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 44A (Tc) 197W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
37.8 nC @ 15 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
197W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 30A, 12V