UJ4SC075009B7S
DigiKey Part Number
5556-UJ4SC075009B7STR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-UJ4SC075009B7SCT-ND - Cut Tape (CT)
5556-UJ4SC075009B7SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ4SC075009B7S
Description
750V/9MOHM, N-OFF SIC STACK CASC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 750 V 106A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 10mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3340 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
375W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
750 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
D2PAK-7
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.5mOhm @ 70A, 12V