OA162-5E-115TB
DigiKey Part Number
1053-OA162-5E-115TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA162-5E-115TB
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 230.0 CFM (6.44m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA162-5E-115TB Models
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Orion Fans
Noise
53.0dB(A)
Series
Power (Watts)
42.00W
Packaging
Bulk
RPM
3250 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
55.00mm
Current Rating (Amps)
0.470A
Air Flow
230.0 CFM (6.44m³/min)
Voltage Range
100 ~ 125VAC
Static Pressure
0.630 in H2O (156.9 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Aluminum
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C