OD1238-24HBIP69K
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24HBIP69K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HBIP69K
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 123.9 CFM (3.47m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1238-24HBIP69K Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.572 lb (259.45 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.500A
Air Flow
123.9 CFM (3.47m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
0.469 in H2O (116.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C