OD1238-24MBXE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 210.1 CFM (5.88m³/min) 2 Wire Leads
OD1238-24MBXE
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24MBXE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24MBXE
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
59.3dB(A)
Series
Power (Watts)
34 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
1.40A
Air Flow
210.1 CFM (5.88m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
0.850 in H2O (211.7 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C