OD1238-48HHB
DigiKey Part Number
1053-OD1238-48HHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-48HHB
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 135.8 CFM (3.80m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
48.2dB(A)
Series
Power (Watts)
15 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
135.8 CFM (3.80m³/min)
Voltage Range
30 ~ 52VDC
Static Pressure
0.558 in H2O (139.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C