OD4010-24HHB
DigiKey Part Number
1053-OD4010-24HHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD4010-24HHB
Description
Thermal Products
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 12.0 CFM (0.336m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
38.2dB(A)
Series
Power (Watts)
1.45 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
10.50mm
Current Rating (Amps)
0.060A
Air Flow
12.0 CFM (0.336m³/min)
Voltage Range
21.6 ~ 26.4VDC
Static Pressure
0.340 in H2O (84.7 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C