OD6025-12HHB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Qualtek
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Delta Electronics
In Stock: 298
Datasheet
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
In Stock: 39
Sunon Fans
Sunon Fans
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 28.0 CFM (0.784m³/min) 2 Wire Leads
OD6025-12HHB
DigiKey Part Number
OD6025-12HHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-12HHB
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OD6025-12HHB Models
Category
Noise
40.0dB
Mfr
Power (Watts)
3.1 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.141 lb (63.96 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
28.0 CFM (0.784m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C