OD6025-48HB
OD6025-48HB
OD6025-48HB
OD6025-48HB
DigiKey Part Number
1053-1247-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD6025-48HB
Description
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 25.0 CFM (0.700m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD6025-48HB Models
Category
Noise
30.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
3.4 W
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.070A
Air Flow
25.0 CFM (0.700m³/min)
Voltage Range
28 ~ 52VDC
Static Pressure
0.220 in H2O (54.8 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 45°C