OD8025-12HHB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Sunon Fans
In Stock: 171
Sunon Fans
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 44.0 CFM (1.23m³/min) 2 Wire Leads
OD8025-12HHB
DigiKey Part Number
OD8025-12HHB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD8025-12HHB
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OD8025-12HHB Models
Category
Noise
40.0dB
Mfr
Power (Watts)
2.16 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.191 lb (86.64 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.230A
Air Flow
44.0 CFM (1.23m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C